BASF Elastocoat® Polyurea


POLYUREA KİMYASI

Poliurea sistemlerinde, A Bileşini olarak MDI kullanılır. Polyol olarak  “polieter aminler” veya “amin bileşikleri” ile karakterize edilir. Bu polimer sistemi çok duyarlıdır ve bir katalizör gerektirmez; kendi kendine katalizlenen bir polimerdir. Reaksiyon genellikle hızlıdır (5 ila 15 saniye arasında) ve soğuk yüzeylerde bile iyi kürleşir. Reaksiyon o kadar hızlıdır ki, poliürea normalde neme karşı duyarsızdır ve yüzeylerde bulunan nem ve suyla reaksiyona girmez (bu nedenle poliürenin doğrudan su üzerine uygulanabileceği efsane videoları internette görebilirsiniz).

Dünyanın lider markalarından BASF’den saf polyurea ELASTOCOAT® 

 

Yüzeylerin kaplanması için yüksek teknoloji ürünü Polyurea sistemi  Elastocoat® rakipsizdir. İster park güvertelerinde, yükleme rampalarında veya kimyasal tanklarda kullanılsın, Elastocoat® Polyurea kalıcı koruma sağlar. Ayrıca teraslar ve çatılar için, Elastocoat® hızlı bir şekilde uygulanarak yüksek performanslı kalıcı yüzeyler oluşturur.

BASF Elastocoat® 6335/101 – Saf Polyurea

BASF Elastocoat® C 6325/124 – Hibrit Polyurea

Elastocoat®, ahşap, beton, bitüm veya çelik olsun tüm yüzeylerin güvenilir ve uzun süreli korunması için BASF’nin ileri teknoloji püskürtme sistemidir. Yüksek basınçlı püskürtme sistemi, karşılık gelen bir astar ile hemen hemen tüm alt tabakalara uygulanabilir ve çok hızlı sertleşir. Diğer malzemelerin tam olarak sertleşmesi uzun zaman alırken, Elastocoat® sadece birkaç saniye içinde yapışmaz ve iki saat içinde tamamen kürleşir. Özellikleri ile birçok zorluk için ideal çözümdür – hızlı, verimli ve kalıcı bir sızdırmazlık.


Elastocoat®’un zemin, cephe ve çatı kaplaması için avantajları

 Mükemmel yüzey sızdırmazlığı sağlar, 
 Saniyeler içinde kürleşir,
 Her yüzeye uyum sağlar,
 Kalıcı olarak elastiktir,
 Aşınmaya dayanıklıdır,
Kaymaz ve gürültüyü azaltır.

Her geçen gün daha fazla firma Elastocoat® tercih ediyor.

BASF, farklı endüstri sektörlerinin gereksinim profillerine uyacak çeşitli kaplama sistemleri sunuyor. Elastocoat® burada çok çeşitli uygulamalarda gerçek bir çok yönlü olduğunu kanıtlamıştır. Yüksek kimyasal direnci, yüksek mekanik dayanımı, elektriksel iletkenliği ve farklı derecelerde kayma direnci ile bu sistemler, endüstriyel zeminlerde ve park güvertelerinde kullanıldığında güvenli bir çalışma ortamı yaratır. Elastocoat®, yüzeyi sürekli bir membran altında uzun süreli olarak kapattığı için beton çatlaklarını maskeler. İçeri nüfuz eden sudan ve dolayısıyla beton korozyonundan koruma sağlar. Bu çok yönlü kaplama, çatlakları kapatır ve pürüzsüz bir şekilde püskürtülen bir bariyer kaplama olarak yüzeyi sıvı bir cilt gibi sarar. Saniyeler içinde kurur, karmaşık geometrileri ve dikey yüzeyleri bile zahmetsizce kapatır.


Karmaşık çatı geçişleri, çatı pencereleri veya klima şaftları, sızıntılar için sorunlu noktalardır. Elastocoat® etkilenen bölgeleri kapatır. Sıvı bir film gibi, Elastocoat® kendini çatının yüzey geometrisine eşit şekilde adapte eder ve onu kesintisiz ve dayanıklı bir şekilde örter. Yüzey hazırlandıktan sonra yüksek teknoloji ürünü polyurea sistemi çatıya püskürtülür. Dikey alanları örter ve mühürler. Birkaç saniye içinde kürleşir.

 

Avantajları

 Son derece hızlı kürleşme ; bir saat sonra yük taşıma

 Uygulama sırasında yüksek sıcaklık ve nem toleransı

 Penetrasyonların  ve alttan kesmelerin kusursuz sızdırmazlığı

 Yüzeye ve astara yüksek yapışma

 Yüksek çatlak köprüleme, kopmada%  400’ün üzerinde uzama

 Hidrolize ve yaşlanmaya karşı yüksek direnç

 Olağanüstü mekanik ve kimyasal direnç

Çok katlı otoparklar, üstte açık bir otopark ve altında kapalı park alanları bulunan beton ve çelik yapılardır. Bu nedenle, yüzeylerinin dayanıklı üst sızdırmazlığı önemlidir. Elastocoat®, hazırlanan yüzeye doğrudan  püskürtme makineleri ile uygulanır ve kısa süre sonra trafiğe açılabilir. Elastocoat® eksiz bir membran olarak püskürtülebilir. Beton hareketlerine esnek bir şekilde uyum sağlamasıyla çatlak köprüleme özelliğine sahiptir. Avantajları
 • Kesintisiz ve su geçirmez
 • Dayanıklı ve aşınmaya dayanıklı
 • Beton hareketlerine esnek adaptasyon ile çatlak köprüleme
 • Araçlardan ve motorlardan gelen sıvılara bile kimyasal olarak dayanıklı
 • Uygulamada nem ve sıcaklığa toleranslı
 • Hızlı kürleşme, yüzeyi hızla hizmete alma
En iyi cephe bile arkasındaki BASF kaplamasıyla korunmalıdır Bir kat Elastocoat®, beton korozyona, uzun vadeli yapısal zayıflığa ve neme karşı hala en iyi korumadır. Sıvı bir film olarak bu sistem, çatı çıkıntıları, kubbe ışıkları ve şaftlar gibi karmaşık yüzeyleri bile kolaylıkla sararak dikişsiz ve derzsiz bir sızdırmazlık sağlar. Bir kat Elastocoat®, sadece cephelerin değil, aynı zamanda çatıların da korunması için karşılığını verir. Düz çatılar genellikle sızıntıya meyillidir.
 • Spreylemesi kolay kaplama, çatıya eksi 50 dereceye kadar buzlu sıcaklıklara bile dayanabilecek derzsiz bir su geçirmez yalıtım sağlar.
 • Etkileyici bir örnek, Kazakistan’ın Astana kentindeki 10.000 metrekare yüzölçümüne ve 30.000 seyirci kapasiteli arenanın çatısıdır.
 • Geliştiricilerin BASF’den Elastocoat®’u tercih ettiği yer burasıdır.
 • Ayrıca, iyi bir nedenden ötürü, sprey kaplama yüzeyin hareketine ve gerilimine kusursuz bir şekilde uyum sağladığından ve böylece çatlamayı önler. Aynı zamanda su geçirmezdir, çok dayanıklıdır, aşınmaya dayanıklıdır, sıcaklık dalgalanmalarına ve neme karşı duyarsızdır ve kesinlikle kimyasallara dayanıklıdır. Bu nedenle, 2030’da Expo için Astana’da olursanız, Elastocoat®’un zaman testine ne kadar iyi dayandığını kendiniz görebileceksiniz.

Kimyasal depolama tanklarının yer altı sularına sızmasını önlemek için, bu tankların çoğu ikincil muhafaza adı verilen alanların üzerine veya içine yerleştirilir. Bunlar betondan yapılmıştır. Çatlakları ve sızıntıları önlemek için bir kaplama sistemi kurulmalıdır. Elastocoat®, yüzey koruma, kimyasal direnç, çatlak köprüleme ve dayanıklılık gibi özelliklerin önemli bir rol oynadığı birçok endüstride yaygın olarak kullanılmaktadır.

Elastocoat® karmaşık yapıların üzerine ve içine eksiz bir membran olarak püskürtülebilir. Neme toleranslı kimyası, membranın geleneksel malzemelerin başarısız olduğu yüksek nem ve düşük sıcaklıkların olduğu hava koşullarında kurulmasına izin verir. Astar sistemleri genellikle kanunen zorunlu olarak kurulmalıdır, Örn. Hollanda’daki PGS 15 kılavuzu ve Almanya’daki WHG uyarınca onay gibi depolama alanları için.

 

Avantajları

 • Karmaşık yapılarda bile kesintisiz
 • Çok iyi kimyasal direnç
 • Mükemmel çatlak köprüleme özellikleri
 • Kaymayı önleyici yüzey kalitesi
 • Dikey yapılarda bile kaplaması kolaydır
 • Hızlı kürleşme
 • Solvent ve katalizör içermez
 • WHG 19’a göre sertifikalı
Konteyner gemilerinin zeminleri oldukça gergindir ve birçok malzeme için ciddi bir zorluk teşkil eder ama bu durum Elastocoat® için geçerli değildir. Sprey kaplama sorunsuz bir şekilde uygulanır ve böylece katmanların ayrılmasını ve çatlamasını önler, aşınmaya karşı dayanıklı kalır ve nem ve sıcaklık dalgalanmalarında performansı etkilenmez. Kanalizasyon Rögarları Yüksek Teknolojili Polyurea ile Korozyona Karşı Koruma ve Dayanıklı Sızdırmazlık Thiobacillus bakterileri tarafından gazla kapatılmış menhollerde üretilen biyojenik sülfürik asit, hızla ağır beton korozyonuna neden olur. Yıkanmış beton görünümü ve ayrışmış metal bileşenler, korozyon, çatlak oluşumu ve sızıntı gibi tipik hasar belirtileridir. Sonuç, yapının durabilitesinde azalma ve sızmalar olabilir. 2K Polyurea Elastocoat®’ın sorunsuz bir şekilde püskürtülen bariyer filmi ile asitlerin saldırısı durdurulur. Avantajları
 • Biyojenik sülfürik asitlere kimyasal olarak dayanıklı
 • Yüksek derecede çatlak köprüleme, kopmada% 400 uzama
 • Olağanüstü çekme ve yırtılma mukavemeti
 • Son derece hızlı kürlenme – sadece bir saat sonra yük taşıma
 • Uygulama sırasında yüksek sıcaklık ve neme tolerans
 • Çatlakların ve oyukların sorunsuz onarımı
 • Yüzeye olağanüstü yapışma
 • Hidrolize ve yaşlanmaya karşı yüksek direnç
 • Solvent ve katalizör içermez.
Elastocoat® sprey uygulama ile önceden kaygan olan kamyon kasa yatakları, uzun süreli kayma ve aşınma direnci için sorunsuz bir şekilde kaplanabilir. Sistem hızla kürleşir, çizilmeye karşı dayanıklıdır ve gürültüye karşı aracı yalıtır. Yüklerin artık ek olarak emniyete alınmasına gerek yoktur. Bu, zamandan ve paradan tasarruf sağlar ve dayanıklı ve yüksek hızlı bir sızdırmazlığa ihtiyacınız varsa Elastocoat® bir numaralı seçenektir. Sessiz, Dayanıklı ve Tutuşlu Treyler Zeminleri Sessiz Elastocoat® karavan zemini olarak dayanıklıdır. Elastocoat® bu özel ihtiyaçlar için optimize edilmiştir. 5 mm ince tabaka halinde püskürtülür, treyler zeminlerinin ömrünü uzatır. Kaymaz zemin poliürea da işe yaradığı gibi aynı zamanda yük pürüzlü yüzeye yapışarak iyi bir kavrama sağlar. Bu durum çoğunlukla ekstra zaman alan yük emniyetinden tasarruf sağlar.
 • Azaltılmış gürültü seviyesi Hollanda yasalarının gerekliliklerini karşılar
 • Daha uzun römork zemini ömrü
 • Mükemmel aşınma direnci
 • Temizlemesi basit
 • Hizmete hızlı dönüş
 • Temizlik maddelerine kimyasal direnç
 • Yüksek kavrama